Respuesta :

Tim covered 21.333 kilometers

Kilometers, km covered is distance, d

d = speed / time

d = 80 / 3 hours 45 mins

Converting 45 mins to hours we have

1 hour = 60 minutes

? Hours = 45 minutes

? = 45 / 60 = 0.75

So time is 3.75 hours

d = 80 / 3.75

= 64 / 3

= 21.333km


hope it helps

Answer:

300 km

Step-by-step explanation:

Tim drives 80 km in 1 hour or 60 minutes

Tim drives in 1 minute = 80/60 km

so, tim drives in 3 hours 45 minutes ( 225 minutes)

[tex] \frac{80 \times 225}{60} [/tex]

= 300 km

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico