For a school fundraiser, Ms. Wakefield's class will bake cookies. She will need to order an oven to bake the cookies in, plus pay for the ingredients. Ms. Wakefield finds an oven for $839, and calculates the cost of ingredients at $0.56 per cookie.

For a school fundraiser Ms Wakefields class will bake cookies She will need to order an oven to bake the cookies in plus pay for the ingredients Ms Wakefield fi class=

Respuesta :

Answer:

1.0.56 divided by 1000 =560

2.I think 560

Step-by-step explanation:

IM probably wrong sorry

Work backwards!

1000-839=161

161/0.56=287.5

However, you can’t make half of a cookie. So, with $1,000, Ms. Wakefield’s class can bake 287 cookies.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico