1. What is the kinetic energy when the height is 2 m. (Hint: Look at the example problems
in the linked website, the answer is there under KE.)
Answer:
2.
What is the PE at 1 m?
Answer:
(Use the formula PE = mgh)
g= 9.8 ms
h = 1 m
m = .2 kg
3. The TME is always the same. The TME is
4. What is the KE at 1 m?
Answer:

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Kinetic energy is the motional energy contained within a system. You haven't gave much information, but I assume the object is stationary. The kinetic energy is zero.

The potential energy is defined as U = mgh:

[tex]U=(0.2kg)*(1m)*(9.8m/s^2)=1.96J[/tex]

The total mechanical energy is the sum of the potential energy and kinetic energy:

[tex]T=KE+U=0+1.96J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico