contestada

About 2% of the population has a particular genetic mutation. 500 people are randomly selected. Find the mean for the number of people with the genetic mutation in such groups of 500.

Respuesta :

Using the binomial distribution, it is found that the mean for the number of people with the genetic mutation in such groups of 500 is of 10.

What is the binomial probability distribution?

It is the probability of exactly x successes on n repeated trials, with p probability of a success on each trial.

The expected value of the binomial distribution is:

E(X) = np

In this problem, we have that:

  • About 2% of the population has a particular genetic mutation, hence p = 0.02.
  • 500 people are randomly selected, hence n = 500.

Then, the mean is given by:

E(X) = np = 500 x 0.02 = 10

More can be learned about the binomial distribution at https://brainly.com/question/24863377

ACCESS MORE
EDU ACCESS