Respuesta :
Answer:
28 N
Step-by-step explanation:
Newton's Second Law (equation of motion): [tex]\sf F_{net}=ma[/tex]
- [tex]\sf F_{net}[/tex] = resultant force
- a = acceleration
- m = mass
Given:
- [tex]\sf a = 7 \ ms^{-2}[/tex]
- m = 4 kg
[tex]\sf F_{net}=4 \times 7=28 \ N[/tex]
According to Newton's second law of motion, we knows that a body whose mass is m kg, moves with an acceleration a m/s² produces a force F, which is given by ;
- [tex]{\boxed{\bf{F=ma}}}[/tex]
So, here force on the body will be ;
[tex]{:\implies \quad \sf F=4\times 7}[/tex]
[tex]{:\implies \quad \bf \therefore \quad \underline{\underline{Force=28\:\:Newton}}}[/tex]
This is the required answer