The path loss in between the mobiles base stations, and urban area cellular radio is 136.47 dB
An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.
Given the equation:
LdB = 20 log(f) + 10n log(d) − 147.56dB
f is the frequency, d is the distance.
Given that f = 1.9 GHz = 1.9 * 10⁹ Hz, d = 1.5 km = 1500 m, n = 3.1. Hence:
L = 20 log(1.9 * 10⁹) + 10(3.1) * log(1500) − 147.56
L = 136.47 dB
The path loss in between the mobiles base stations, and urban area cellular radio is 136.47 dB
Find out more on equation at: https://brainly.com/question/2972832