60 points please help me i will appreciate it!

Answer:
[tex]\huge\boxed{\sf n = 7.36 \ mol}[/tex]
Explanation:
Given Data:
Volume = v = 42.19 L
Pressure = P = 428.792 kPa = 4.23 atm
Temperature = 27.871 °C + 273 = 300.871 K
R = the gas constant = 0.08206 L atm K⁻¹mol⁻¹
Required:
No. of moles = n = ?
Formula:
nRT = Pv
Solution:
Rearranging formula
[tex]\displaystyle n = \frac{Pv}{RT} \\\\n = \frac{(4.23)(42.19)}{(0.08206)(300.871)} \\\\n = \frac{181.467}{24.69} \\\\n = 7.36 \ mol\\\\\rule[225]{225}{2}[/tex]