Respuesta :
- They lose 33% of games i.e 0.33
- They win 67% of games i e 0.67
So
- P(A)=0.33
- P(A')=0.67
Now
- They win from 15games=10
- They lose=5
The required probability
[tex]\\ \rm\rightarrowtail P(A')^{10}\times P(A)^5\times ^{15}C_{10}[/tex]
[tex]\\ \rm\rightarrowtail (0.33)^{5}\times (0.67)^{10}\times \dfrac{15!}{5!10!}[/tex]
[tex]\\ \rm\rightarrow 0.0039(0.0182)\times\dfrac{15(14)(13)(12)(11)10!}{5!10!}[/tex]
[tex]\\ \rm\rightarrowtail 0.00007098\times \dfrac{360360}{120}[/tex]
[tex]\\ \rm\rightarrowtail 0.00007098(3003)[/tex]
[tex]\\ \rm\rightarrowtail 0.213[/tex]
So probability
- 0.213(100)=21.3%
Option B
Answer:
b. 21.4 % (nearest tenth)
Step-by-step explanation:
P(lose) = 33% = 0.33
P(win) = 1 - 0.33 = 0.67
Using binomial distribution X ~ B(n, p)
where n is the number of trials and p is the probability of success
⇒ X ~ B(15, 0.67)
Binomial probability formula:
[tex]\sf P(X=x)= \ _nC_x\cdot p^x \cdot(1-p)^{n-x}[/tex]
[tex]\sf \implies P(X=10)=15C10\cdot 0.67^{10} \cdot(1-0.67)^{15-10}[/tex]
[tex]\sf =3003 \cdot 0.67^{10} \cdot 0.33^5[/tex]
[tex]\sf =0.214226434...[/tex]
Converting to percentage:
0.214266434... x 100% = 21.4 % (nearest tenth)