Respuesta :

  • Cost price=86.25$
  • Sale price=84.25$

  • Discount=86.25-84.25=2$

Percentage discount

[tex]\\ \rm\rightarrowtail \dfrac{2}{86.25}{100}[/tex]

[tex]\\ \rm\rightarrowtail 0.0232(100)[/tex]

[tex]\\ \rm\rightarrowtail 2.32\%[/tex]

Answer:

2.3% (nearest tenth)

Step-by-step explanation:

[tex]\sf percentage \ change =\dfrac{|final \ value - initial \ value|}{initial \ value} \times 100\%[/tex]

Given:

  • initial value = 86.25
  • final value = 84.25

[tex]\sf \implies percentage \ change =\dfrac{|84.25-86.25|}{86.25} \times 100\%[/tex]

[tex]\sf \implies percentage \ change =\dfrac{2}{86.25} \times 100\%[/tex]

[tex]\sf \implies percentage \ change =2.3\% \ (nearest \ tenth)[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS