Respuesta :

Molar mass of C_2 H_4

  • 12(2)+4=28u

Now

[tex]\\ \sf\longrightarrow Mass=moles(Molar\;mass)[/tex]

[tex]\\ \sf\longrightarrow Mass=0.25(28)[/tex]

[tex]\\ \sf\longrightarrow Mass=7g[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS