First we need angular acceleration
[tex]\\ \rm\Rrightarrow \omega=\omega_o+\alpha t[/tex]
[tex]\\ \rm\Rrightarrow 300=100+5\alpha[/tex]
[tex]\\ \rm\Rrightarrow 5\alpha=200[/tex]
[tex]\\ \rm\Rrightarrow \alpha=40m/s^2[/tex]
Now
[tex]\\ \rm\Rrightarrow \omega^2-\omega_o^2=2\alpha\theta[/tex]
[tex]\\ \rm\Rrightarrow 300^2-100^2=2(40)\theta[/tex]
[tex]\\ \rm\Rrightarrow 90000-10000=80\theta[/tex]
[tex]\\ \rm\Rrightarrow 80000=80\theta[/tex]
[tex]\\ \rm\Rrightarrow \theta=800rad[/tex]
Answer:
1000 radians
Explanation:
Calculation of ang. acceleration
Calculating ang. displacement