Respuesta :

Answer:

3.92

Step-by-step explanation:

From a population with a variance of 900, a sample of 225 items is selected. At 95% confidence, the margin of error is 3.92.

What is margin of error?

The margin of error is a statistic expressing the amount of random sampling error in the results of a survey. The larger the margin of error, the less confidence one should have that a poll result would reflect the result of a census of the entire population. The margin of error will be positive whenever a population is incompletely sampled and the outcome measure has positive variance, which is to say, the measure varies.

Margin of error at alpha level of significance =

Z score at alpha level of significance * sqrt(variance/ sample size)

Z score at 5% level of significance = 1.96

Variance = 900

Sample size = 225

Margin of error = [tex]1.96 *\sqrt{\frac{900}{225} } = 1.96*\frac{30}{15} = 3.92[/tex]

Learn more about margin of error here

https://brainly.com/question/10501147

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico