2. A tennis ball machine launches balls horizontally with an initial speed of 5.3 m/s, from a height of 1.2 m.
a) What will the time of flight be for a tennis ball launched by the ball machine? (3)
b) What will the range of the tennis ball be? (2)
c) What will be the final velocity of the ball with which it reaches the ground? (3)

Respuesta :

(a) The time of flight be for a tennis ball launched by the ball machine is 0.19 s.

(b) The range of the tennis ball be is 1.01 m.

(c)  The final velocity of the ball with which it reaches the ground is 7.16 m/s.

Time of flight of tennis ball

The time of flight of the tennis ball is calculated as follows;

h = vt + ¹/₂gt²

1.2 = 5.3t + 0.5(9.8)t²

1.2 = 5.3t + 4.9t²

4.9t² + 5.3t - 1.2 = 0

a = 4.9, b = 5.3, c = 1.2

solve using quadratic formula

t = 0.19 s

Thus, the time of flight be for a tennis ball launched by the ball machine is 0.19 s.

Range of the tennis ball

The range of the tennis ball is calculated as follows;

R = vt

R = 5.3 x 0.19

R = 1.01 m

Final velocity of the ball

The final velocity of the ball with which it reaches the ground is calculated as follows;

vf = vo + gt

vf = 5.3 + 9.8(0.19)

vf = 7.16 m/s

Learn more about time of flight here: https://brainly.com/question/4441382

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico