camprod12
contestada

During Taylor's second test of a car with a mass of 200 grams, she recorded 11 seconds, 11.4 seconds, and 11.2 seconds for her 3 trials. What would be the mean value she would use to compare with the other cars?

11.53 seconds

33.6 seconds

11.2 seconds

11 seconds

Respuesta :

Answer:

C. 11.2 seconds

The mean value of three trials of 11, 11.4 and 11.2 seconds will be 11.2 seconds

What is mean?

The mean for any data is defined as the ratio of the sum of all the data to the number of the data.

It is given that

[tex]t_1=11\ \ \ \ \ \ \ \ t_2=11.4 \ \ \ \ \ \ \ \ t_3=11.2[/tex]

Now the mean is given as

[tex]\rm Mean=\dfrac{t_1+t_2+t_3}{N}[/tex]

[tex]\rm Mean=\dfrac{11+11.4+11.2}{3}=11.2 \ Sec[/tex]

Hence the mean value of three trials of 11, 11.4 and 11.2 seconds will be 11.2 seconds

To know more about Mean follow

https://brainly.com/question/21577204

ACCESS MORE
EDU ACCESS