The mass concentration of Sodium ethanedioate is 82 g/dm^3 while its molar concentration is 0.6125 M.
The term redox reaction refers to a reaction that involves the loss/gain of electrons. The redox reaction here is shown as;
2MnO4^-(aq) + 5C2O4^2- (aq) + 16H^+ ---->2Mn^2+(aq) + 10CO2(g) + 8H2O(l)
Number of moles of permanganate = 0.05 * 24.50/1000 = 1.225 * 10^-3 moles
2 moles of permanganate reacts with 5 moles of ethanedioate
1.225 * 10^-3 moles of permanganate reacts with 1.225 * 10^-3 moles * 5 moles /2 moles = 3.1 * 10^-3 moles
Since concentration = number of moles / volume
concentration of ethanedioate = 3.1 * 10^-3 moles/ 5.00 * 10^-3
= 0.6125 M
Mass concentration = molar concentration * molar mass = 0.6125 M * 134 g/mol = 82 g/dm^3
Learn more about concentration: https://brainly.com/question/492238