The mass of nickel, Ni deposited when 0.2 faraday of electrical charge is passed through a solution of NiSO₄ is 5.9 g
Ni²⁺ + 2e —> Ni
Molar mass of Ni = 59 g/mol
Mass of Ni from the balanced equation = 1 × 59 = 59 g
Number of faraday = 2
SUMMARY
From the balanced equation above,
2 faraday deposited 59 g of Nickel
From the balanced equation above,
2 faraday deposited 59 g of Nickel
Therefore,
0.2 faraday will deposit = (0.2 × 59) / 2 = 5.9 g of Nickel
Thus, 5.9 g of Nickel were deposited in the process
Learn more about Faraday's law:
https://brainly.com/question/24795850