Respuesta :

a) The frequency of the wave is 4.0 Hz

b) The period T of the wave is 0.25s

c) The speed of the wave is 12m/s

Given the data in the question;

  • Number of oscillation per seconds = 4.0
  • Wavelength; [tex]\lambda = 3.0m[/tex]
  • Frequency; [tex]f = \ ?[/tex]
  • Period; [tex]T = \ ?[/tex]
  • Speed of the wave; [tex]v = \ ?[/tex]

Frequency, Period and speed.

Frequency is simply the number of occurrences of a repeating phenomenon per unit time.

Period is the time needed for a complete cycle of vibration to pass a given point.

It is expressed as;

[tex]T = \frac{1}{f}[/tex]

Where f is the frequency

Speed is simply the distance traveled in a given interval of time or time ratio.

It is expressed as;

[tex]v = \lambda * f[/tex]

Where [tex]\lambda[/tex] is wavelength and f is frequency

a) Frequency

We said frequency is the number of occurrences of a repeating phenomenon per unit time.

Since the wave oscillates 4.0 times a second

Hence, the frequency of the wave is 4.0 Hz

b) Period

[tex]Period\ T = \frac{1}{f} \\\\Period\ T = \frac{1}{4.0Hz}\\\\Period\ T = \frac{1}{4.0s^{-1}}\\\\Period\ T = 0.25s[/tex]

Therefore, the period T of the wave is 0.25s

c) Speed

[tex]v = \lambda * f\\\\v = 3.0m * 4.0Hz\\\\v = 3.0m * 4.0s^{-1}\\\\v = 12ms^{-1}\\\\v = 12m/s[/tex]

Therefore the speed of the wave is 12m/s.

Learn more about speed, wavelength and frequency: https://brainly.com/question/27120701

ACCESS MORE
EDU ACCESS