The atom that moves at its rms velocity at 100°C with a wavelength of 2.31 * 10 m is : SULPHUR ( s )
To determine the atom we will have to determine the molar mass of the atom
Applying De Broglie equation
λ = h / mv
Vrms = [tex]\sqrt{\frac{3RT}{M} }[/tex] ---- ( 1 )
Where : λ = 2.31 * 10⁻¹¹, R = 8.314 J / k.mol, T = 373 K, h = 6.626 * 10⁻³⁴ J.s
From equation ( 1 )
M = ( h² Ua ) / 3RT*λ² --- ( 2 )
where : Ua ( mass of an atom ) = 6.022 * 10²³, h = 6.626 * 10⁻³⁴, R = 8.314 J / k.mol, λ = 2.31 * 10⁻¹¹, T = 373 K
Insert values into equation ( 2 )
M ( molar mass ) = 32 g/mol
Sulphur has a molar mass of 32 g/mol therefore the atom is sulphur.
Hence we can conclude that The atom that moves at its rms velocity at 100°C with a wavelength of 2.31 * 10 m is : SULPHUR ( s ).
Learn more about sulphur : https://brainly.com/question/26328290