The speed of Jim if he biked the same distance in 15 minutes is 16 mph
Speed is the distance covered at a particular time. Therefore,
speed = distance / time
The distance in the first journey can be calculated as follows:
speed = 12 mph
time = 20 minutes = 0.3333 hours
12 = x / 0.333
distance = 0.333 × 12 = 3.9996 miles
Therefore, the speed of Jim if he biked the same distance in 15 minutes can be calculated as follows:
15 minutes = 0.25 hours
speed = 3.9996 / 0.25
speed = 15.9984
speed = 16 mph
learn more on speed here: https://brainly.com/question/14391898