A soccer ball is kicked upward from a height of 2 feet with an initial vertical velocity of 30 feet per second. The function: h(t)=-16t^2+30t+2h(t)=−16t 2+30t+2 represents this situation.

To the nearest hundredth of a second, when will the soccer ball hit the ground?

Respuesta :

It would take about 1.94 seconds for the soccer ball to hit the ground.

What is an equation?

An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.

Let h represent the height of the soccer ball after time t, hence:

h(t) = -16t² + 30t + 2

The soccerball hits the ground when h = 0, hence:

0 = -16t² + 30t + 2

t = 1.94 seconds

It would take about 1.94 seconds for the soccer ball to hit the ground.

Find out more on equation at: https://brainly.com/question/2972832

ACCESS MORE
EDU ACCESS