contestada

If there is a 30,000 average Service Cost in marketing services, with a 70% Cost Increase and 60% of client Payment for services upfront in addition to advantages of City, the predicted annual earnings for the firm are: _______

Respuesta :

The predicted annual earnings of the marketing services will be $44990.64.

How to calculate the predicted annual earnings?

From the complete information, y will be:

= 10833.83 + 0.4044X1 + 185.6734X2 + 150.975X3

X1 = 30000, X2 = 70, X3 = 60

Therefore, we will put the values of the variable into the equation.

= 10833.83 + 0.4044(30000) + 185.6734(70) + 150.975(60)

= 44990.64

In conclusion, the predicted annual earnings is $44990.64.

Learn more about marketing on:

https://brainly.com/question/25754149

ACCESS MORE
EDU ACCESS