Using the z-distribution, as we are working with a proportion, it is found that the buyers need a sample of 1505.
A confidence interval of proportions is given by:
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which:
The margin of error is given by:
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In this problem, we have a 98% confidence level, hence[tex]\alpha = 0.98[/tex], z is the value of Z that has a p-value of [tex]\frac{1+0.98}{2} = 0.99[/tex], so the critical value is z = 2.327.
There is no estimate of the percentage, hence [tex]\pi = 0.5[/tex], and the margin of error is of M = 0.03, hence we solve for n to find the desired sample size.
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
[tex]0.03 = 2.327\sqrt{\frac{0.5(0.5)}{n}}[/tex]
[tex]0.03\sqrt{n} = 2.327(0.5)[/tex]
[tex]\sqrt{n} = \frac{2.327(0.5)}{0.03}[/tex]
[tex](\sqrt{n})^2 = \left(\frac{2.327(0.5)}{0.03}\right)^2[/tex]
[tex]n = 1504.2[/tex]
Rounding up, the buyers need a sample of 1505.
More can be learned about the z-distribution at https://brainly.com/question/25890103