Respuesta :

Answer:

one gadget costs $15.80

Step-by-step explanation:

Let w = cost of one widget

Let g = cost of one gadget

Given:

  • Five widgets and three gadgets cost $109. 90

⇒ 5w + 3g = 109.9

Given:

  • One widget and four gadgets cost $75. 70

⇒ w + 4g = 75.7

Rewrite  w + 4g = 75.7  to make w the subject:

⇒ w = 75.7 - 4g

Substitute into  5w + 3g = 109.9  and solve for g:

⇒ 5(75.7 - 4g) + 3g = 109.9

⇒ 378.5 - 20g + 3g = 109.9

⇒ 378.5 - 109.9 = 20g - 3g

⇒ 268.6 = 17g

⇒ g = 15.8

Therefore, one gadget costs $15.80

To find the cost of one widget, substitute the found value for g into
w = 75.7 - 4g and solve for w:

⇒ w = 75.7 - 4(15.8)

⇒ w = 75.7 - 63.2

⇒ w = 12.5

Therefore, one widget costs $12.50

ACCESS MORE
EDU ACCESS