hegarty maths- help asap please 1

Answer:
x ≈ 3.4 mm
Step-by-step explanation:
using the Sine Rule in the triangle
[tex]\frac{x}{sin27}[/tex] = [tex]\frac{7.1}{sin73}[/tex] ( cross- multiply )
x × sin73° = 7.1 × sin27° ( divide both sides by sin73° )
x = [tex]\frac{7.1sin27}{sin73}[/tex] ≈ 3.4 mm ( to 1 dec. place )