The height of the prism that's depicted in the water tank will be 8m.
The area of the base of the triangular prism will be calculated thus:
= 1/2 × 4 × 9
= 18m²
The volume of water removed from the rectangular tank will be:
= (6 × 6) × 4
= 144m³
Therefore, the height will be calculated thus:
18 × h = 144
18h = 144
h = 144/18
h = 8m
Therefore, the height is 8m.
Learn more about prism on:
https://brainly.com/question/25504817