Respuesta :
Answer:
1. $4200
2. $8000
3. Profit $3800
4. 90.48% (2 d.p.)
Step-by-step explanation:
40 x 105 = 4200
40 x 200 = 8000
8000 - 4200 = 3800
Rate of Return = (Final Value - Initial Value) divided by Initial Value
(8000-4200) divided by 4200 = 19/21 or 0.9047619048
= 90.48%
Answer:
1. $4,200
2. $8,000
3. $3,800 profit
4. 90.48%
Step-by-step explanation:
QUESTION 1:
The cost of one share two years ago was $105. Since you bought 40 shares, you would have to multiply that price by 40:
[tex]$105*40=4,200[/tex]
That means the total cost of purchasing 40 shares two years ago was $4,200.
QUESTION 2:
One share currently costs $200. Just like with problem 1, since they're asking about all 40 shares, you need to multiply that price by 40.
[tex]200*40=8,000[/tex]
That means that 40 shares is currently valued at $8,000.
QUESTION 3:
Profit or loss is calculated by subtracting the final value by the initial value. In this case, subtracting the current price by the price you originally bought the shares for.
[tex]8,000-4,200=3,800[/tex]
Because it's a positive number, you know that you've made a profit of $3,800 off of 40 shares.
QUESTION 4:
Rate of return is calculated by dividing the profit (or loss) by the original cost:
[tex]3,800/4,200=0.9048[/tex]
Of course, since rate of return is expressed in a percentage, you would need to multiply 0.9048 by 100 and tack a percent sign onto the end, giving you 90.48%. (I rounded the number to the nearest hundredth.)