A guest walks in and needs a room for the night. The rack rate for rooms is 15% higher than the average rate of $165 per night. What rate will the walk-in guest pay for the night?

Respuesta :

The rate which the walk-in guest is how fast a guest needs a room

The rate which the walk-in guest pay for the night is $189.75

How to determine the rate?

The given parameters are:

Average rate = $165 per night

The walk-in guest is 15% greater than the average rate.

So, the rate of the walk-in guest is:

Walk-in = 165 * (1 + 15%)

Evaluate the product

Walk-in = $189.75

Hence, the rate which the walk-in guest pay for the night is $189.75

Read more about rates at:

https://brainly.com/question/8728504

ACCESS MORE
EDU ACCESS