Respuesta :

Answer:

The question is not complete. Since force is a vector quantity we need to consider the direction of the two forces.

hence if they are acting opposite on the body . then the net force will be  30-10=20N20N

Acceleration=Force/mass

=20/4

=5m/s^2

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS