Respuesta :

The length of an arc with π/3 radian angle and a radius of 18 cm is calculated as: 6π cm.

What is the Length of an Arc?

If we are given a circle with radius, r, and a radian angle, ∅, therefore, the length of an arc would be:

S = r∅

Given the following:

  • r = 18 cm
  • ∅ = π/3 radians

Length of arc = 18 × π/3 = 6π cm

In conclusion, the length of an arc with π/3 radian angle and a radius of 18 cm is calculated as: 6π cm.

Learn more about length of an arc on:

https://brainly.com/question/2005046

ACCESS MORE
EDU ACCESS