Find the volume of a right circular cone that has a height of 18.8 m and a base with a radius of 19.3 m. Round your answer to the nearest tenth of a cubic meter.

Respuesta :

option c i got 100 on edge 2022

Answer:

7330m²

Step-by-step explanation:

[tex]S=\pir^2=3.14\times19.3\times19.3\approx1170m^2[/tex]

[tex]V=1(3(s\bulleth)=113\times(1170\times18.8)\approx2200\times\frac{1}{3}m^2[/tex]

[tex]V\approx7330m^2[/tex]

[tex]V=\frac{1}{3}(m)[/tex]

I hope this helps you

:)

ACCESS MORE
EDU ACCESS