Jesse bought 3 1/2 pounds of bird seed at $2.00 per pound.
How much should she have paid?
![Jesse bought 3 12 pounds of bird seed at 200 per pound How much should she have paid class=](https://us-static.z-dn.net/files/d10/7fb1fda2b5d2806c79d77f357b639641.png)
Answer:
$7.00
Step-by-step explanation:
Each pound cost $2 and we have 3 pounds which means that's $6:
3 • 2= 6
But then we have half a pound (1/2), well whats half of 2? the answer is 1 which means we add another dollar making that $7.00! :)