By solving a linear equation, we can see that you should use 4lb of the $2.4/lb mix.
First, if you use x pounds of the $2.4/lb mix, the total mass of mixture that you will have is:
(x + 5lb).
And that mass must cost $1.5/lb, so the costs on the left side must be equivalent to the cost on the right side.
x*$2.4/lb + 5lb*($1.5/lb) = (x + 5lb)$1.9/lb
Now we need to solve this for x
x*$2.4/lb + 5lb*($1.5/lb) = x*$1.9/lb + 5lb*$1.9/lb
x*$2.4/lb - x*$1.9/lb = 5lb*$1.9/lb - 5lb*($1.5/lb)
x*$0.5/lb = $2
x = $2/($0.5/lb) = 4lb
You should use 4lb of the $2.4/lb mix.
If you want to learn more about linear equations, you can read:
https://brainly.com/question/1884491