Salma paid $10.47 for a 6.08-kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $13.88 for a 7.48-kg bag at a different store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

A few weeks later he paid 13.58 for a 7.26 kg bag at a different store . Find the unit price for each bag. Which is the best buY? Unit price ...Step-by-step explanation:

Unit rate for first bag

  • 10.47/6.08=1.722$/kg

Unit rate for second bag

  • 13.88/7.48=1.855$/kg[/tex]

First bag is better

ACCESS MORE