A 6-pound bag of dog food costs $15. What is the unit price of the dog food?


A. $15 per 6 pounds

B. $2.25

C. $2.50

D. $90 per pound

Respuesta :

130036
C. 2.50 per pound
$2.50 x 6 (pounds) = 15

Answer:

C

Step-by-step explanation:


  6.5 x=6.5

6.5 x 2 =15

0.5 x 6 =3

0.5 x 1=-.5

0.5 x 2=1.0

0.5 x 4=2.0

0.5 x 5=2.5

0.5 x 6=3.0 so 6 x 2= 12 adding 3 so 6.5 x 2=15

Hope it helps have a great afternoon:)

ACCESS MORE