Which statements are TRUE? Choose ALL the correct answers pls.
![Which statements are TRUE Choose ALL the correct answers pls class=](https://us-static.z-dn.net/files/dfd/be4fd7ab83637d1b15b9280d5cb2de68.jpeg)
Answer:
2, 4
Step-by-step explanation:
1. $38.59/17 = $2.27
Statement is false.
2. 112 miles / 1.75 hours = 64 mph
Statement is true.
3. $8.40/24 = $0.35
Statement is false.
4. $7.74/6 pens = $1.29/pen
$1.29/pen × 7 pens = $9.03
Statement is true.
5. distance/speed = time
256.5 miles / 57 mph = 4.5 hours
4.5 hours = 4 hours 30 minutes
Statement is false.
Answer:
1, 2, and 4.
Step-by-step explanation:
1) 38.59 divided by 17 = 2.27, and 2.27 times 3 = 6.81
2) 112 divided by 1.75 (the 0.75 is 45 minutes out of 60) = 64.
3) 8.40 divided by 24 (two dozen) = 0.35, not 0.70
4) 7.74 divided by 6 = 1.29, and 1.29 times 7 is 9.03
5) 256.5 divided by 4.166667 (roughly 4 hours and 10 minutes in decimal form) = 61.55999995, not 57.