Vanessa owns a café that serves breakfast and lunch. She uses fresh produce in her recipes and wants
to make sure she is pricing her menu items appropriately. Therefore, Vanessa researches the costs of
various fruits and vegetables. The table below shows the cost for various amounts of apples.

Number of Apples
12
24
36
48
60
Cost (in dollars)
3
6
9
8
10
Is the relationship between the cost and quantity of apples proportional? Explain.

Respuesta :

Answer:

No.

Here's the break why it is not proportional...

[tex]3*4 = 12\\6*4=24\\9*4=36\\8*6=48\\10*6=60[/tex]

The proportion breaks near the end because the multipliers no longer match.

Answer:

It is not proportional

Step-by-step explanation:

12 apples=$3                 60 apples=$10

/3               /3    But...     /10                /10

4 apples=$1                    6 apples=$1

The price went down so it's not proportional