PLEASE I REALLY NEED HELP ASAP!!! Iā€™M REALLY DESPERATE

Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram. How many kilograms of cashews costing $12 per kg should be added to get a mixture of the two nut types costing $7.45 per kg?

Respuesta :

5*13 + 12x = 7.45(13+x)
solve for x

if i did the math correct x=7