contestada

A fish tank in the shape of a cuboid has length 60cm, depth 30 cm and height 30 cm.
30 cm
Find the capacity of the fish tank in litres.

Respuesta :

obie57

Answer:

54 liters

Step-by-step explanation:

the right term to describe the capacity is volume

volume = height × length × width

(depth and height have the same meaning)

volume = 30 × 30 × 60

volume = 54000 cm³

1 liter = 1 dm³

54000 cm³ = 54000÷ 1000

(why divided by 1000 not 10? because its cm³ which means cm × cm × cm => 10 × 10 × 10)

54000 cm³ = 54 dm³

then

54 dm³ = 54 liters

ACCESS MORE
EDU ACCESS