The amount earned by Ria is given by the hourly rate less the amount
that she pays as tax.
Responses:
(i) $540
[tex](ii) \hspace{0.15 cm} The \ number \ of \ hours \ worked, \ x = \dfrac{303.75 }{13.5 \times 1\frac{1}{2}} = 15[/tex]
(iii) $1,971
(iv) $29.565
(1) The rate Ria is paid per hour = $13.5
The number of hours Ria worked during the week = 40 hours
(2) The gross earnings in August = $2,463.75
The number of hours in a regular week = 40 hours
The over time rate = [tex]\mathbf{1\frac{1}{2}}[/tex] × Hourly rate
Let x represent the number of hours worked overtime
Therefore;
$13.5 × 40 × 4 + x × [tex]1\frac{1}{2}[/tex] × $13.5 = $2,463.75
$2,463.75 - $2,160 = $303.75 = x × [tex]\mathbf{1\frac{1}{2}}[/tex] × $13.5
[tex]x = \dfrac{303.75 }{13.5 \times 1\frac{1}{2}} = \mathbf{15}[/tex]
(iii) Given that 20% was deducted as tax, the percentage of her salary left is 100% - 20% = 80% = 0.8
Which gives;
(iv) The interest rate, R = 4.5% = 0.045
The amount invested, P = $219
Duration of the investment, T = 3 years
The interest after 3 years is therefore;
I = P·R·T
Learn more about percentages here:
https://brainly.com/question/24753098