contestada

A car travelling at a speed of 45 m/h takes 20 minutes to reach its destination. What distance has the car travelled.

Respuesta :

Answer:

A car travelling at a speed of 45 m/h takes 20 minutes to reach its destination.

We have to find the distance travelled by the car .

Changing the unit of time into hour

Time = 20/60 hour

Time = 2/3 hour

Now, let's calculate the distance travelled by the car .

[tex] \bf \: Distance \: travelled \: = Speed \: \times Time[/tex]

Put the value we get

[tex] \sf \dashrightarrow \ \: Distance \: travelled \: = 45 \times \frac{2}{3} \\ \\ \sf \dashrightarrow \ \: Distance \: travelled \: = \cancel{45} \: \times \frac{2}{ \cancel3} \\ \\ \sf \dashrightarrow \ \: Distance \: travelled \: = 15 \times 2 \\ \\ \sf \dashrightarrow \ \: Distance \: travelled \: = 30km \: [/tex]

So, the distance travelled by the car is 30Km .

The car has travelled a distance of 15 m

Distance travelled by car

Since distance, d = vt where

  • v = speed and
  • t = time.

Now, the car travels at a speed of 45 m/h in 20 minutes.

So,

  • v = 45 m/h = 45 m/h × 1 h/60 min = 0.75 m/min and
  • t = 20 min

Since d = vt,

substituting the values of the variables into the equation, we have

d = vt

d = 0.75 m/min × 20 min

d = 15 m

So, the car has travelled a distance of 15 m

Learn more about distance travelled by car here:

https://brainly.com/question/25855577

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico