O₂ reacts increasing the NO₂ to 0.718 moles. At the return to equilibrium,
the amount SO₃ in the container approximately 0.931 moles.
The equilibrium constant for the reaction aA + bB ⇌ cC + dD is presented as follows;
[tex]K_c = \mathbf{\dfrac{[C]^c_{eq} +[D]^d_{eq} }{[A]^a_{eq} +[B]^b_{eq} }}[/tex]
The equilibrium constant for the reaction, whereby the volume is same for the contents is therefore;
[tex]K = \dfrac{0.654 \times 0.718}{0.369 \times 0.369} \approx 3.45[/tex]
Given that the NO reacts with the O₂ as follows;
2NO + O₂ [tex]\longrightarrow[/tex] 2NO₂
We have;
The number of moles of NO₂ added = 0.718 moles
The new number of moles are therefore;
Which gives;
0 = (0.654 + x) × x - 3.45 × (0.369 × (0.369 + 0.718)
2.45·x² - 5.6772·x + 1.384 = 0
[tex]x = \dfrac{5.6772 \pm \sqrt{(-5.6772)^2 - 4 \times 2.45 \times (1.3834)} }{2\times 2.45}[/tex]
x ≈ 0.2768 or x ≈ 2.04
The possible number of moles of SO₃ in the container after equilibrium is reestablished is therefore;
n ≈ 0.654 + 0.2768 ≈ 0.931
Learn more about equilibrium constant here:
https://brainly.com/question/10444736