Respuesta :

Answer:  c = 7p

Explanation:

Let's say 5 people get a lunch platter. The cost would be 7*5 = 35 dollars.

Or if 3 people got the lunch platter, then it would be 7*3 = 21 dollars

In general, the cost is 7p dollars where p is a placeholder for a whole number. So that's how we end up with c = 7p

If it is one platter per person, the following will be true,

Answer:

c = 7p

Step-by-step explanation:

    This is because every time someone buys a platter, it adds $7 to the total cost

-> If two people buy a platter, it is 7 + 7, aka 7 *2

-> If three, it is 7 + 7 + 7 aka 7 * 3

    Using this pattern, we can see that the total cost will be 7 times the number of people there.

We can put this into an equation by doing:

c = 7p

ACCESS MORE
EDU ACCESS