How many moles of nitrogen gas would be produced if 3.40 moles of copper(II) oxide were reacted with excess ammonia in the following chemical reaction? 2 NH₃(g) + 3 CuO (s) → 3 Cu(s) + N₂(g) + 3 H₂O(g)

Respuesta :

Explanation

Step 1: balance the equation

Step 2: Place the given mass (mole) above the correspond formula and X above the formula sub whose m B to be determined

Step3: Write the total molar mass of the the substance beliw the formula of each substance.

3.40 X

2NH3 + 3CuO -> 3CuO +N2 +3H2O

3 mol 1 mol

3.40 = X

3mol 1mol

X(3)=3.40 *1mol

3 mol

X= 3.40 *1 mol

3 mol

X=1.3333

This is because i am asked only the mole but if it asks what mass(what gram) we will find the mass

ACCESS MORE
EDU ACCESS