Answer:
Thus Volume of pool is [tex]297.67m^{3}[/tex]
GIVEN: A swimming pool 20.6 m long 8.5 m wide and height 1.7 m
TO FIND: Volume of water needed to fill it.
SOLUTION:
Length = 20.6 m
Width = 8.5 m
Height = 1.7 m
Volume = L × B × H
→ [tex]1.7\times20.6\times8.5[/tex]
→ [tex]297.67m^{3}[/tex]
Thus volume of pool is [tex]297.67m^{3}[/tex]
I hope this helps you
:)