Respuesta :

Answer:

His speed was 5m/s

Explanation:

If we want to find speed then the formula is

Speed= Distance/time

so speed= 100m/20 secs which is 5m/s

Answer: 5 m/s

Explanation:

speed = distance÷time

Speed = 100 ÷ 20 = 5 m / s (meter per second)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico