Lisabunny
contestada

Arun walked to his school which is at a distance of 3 km from his home in 35 min. On reaching, he finds that the school is closed and comes back by a bicycle with his friend and reaches home in 25 min. His average speed in km/h is ________. *​

Respuesta :

Arun's average speed through out his journey is 6km/h.

Given the data in the question;

  • Distance from home to school; [tex]d_{hs} = 3km[/tex]
  • Time taken on foot; [tex]t_f = 35m = 0.583333hr[/tex]
  • Time taken on bike; [tex]t_b = 25min = 0.416667hr[/tex]

Average speed = ?

Speed

When an object or particle moves along a path, the time rate at which that particle makes that movement is called speed.

Speed is expressed as:

[tex]Speed = \frac{distance\ traveled }{time\ elapsed}[/tex]

Now, Total distance traveled by Arun will be;

Distance covered from home to school + school to home

[tex]d_T = 3km + 3km\\ \\d_T = 6km[/tex]

Total time elapsed will be;

Time taken on foot + time taken on bike

[tex]t_T = 0.583333hr + 0.416667hr\\\\t_T = 1hr[/tex]

We substitute our values into the expression

[tex]Speed = \frac{total\ distance\ traveled }{total \ time\ elapsed}\\\\Speed = \frac{6km}{1hr} \\\\Speed = 6km/hr[/tex]

Therefore, Arun's average speed through out his journey is 6km/h.

Learn more about speed: https://brainly.com/question/15985374

ACCESS MORE
EDU ACCESS