I WILL MARK AS THE BRAINLIEST I REALLY AM STRUGGLING HERE
A 0.674M cobalt(II) chloride (CoCl2) solution is prepared with a total volume of 0.0750 L. The molecular
weight of CoCl2 is 128.9
g
mol
What mass of CoCl2 (in grams) is needed for the solution?
Express the answer using 3 significant figures.

Respuesta :

Answer:

m(CoCl2)=6.516g

Explanation:

c(CoCl2)=0.674M

V(CoCl2)=0.0750L

M(CoCl2)=128.9 g/mol

m(CoCl2)=?

c(CoCl2)×V(CoCl2)=m(CoCl2)/M(CoCl2)

m(CoCl2)= c(CoCl2)×V(CoCl2)×M(CoCl2)

m(CoCl2)= 0.674mol/dm³ × 0.075dm³×128.9g/mol

m(CoCl2)=6.516g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico