Respuesta :
The total cost of the two shirt Maggie will pay after including the sales tax is $18.105.
What is cost price per ounce?
The cost price per unit is the amount of money required to buy one unit of a brand or goods.
To find the cost price per unit, divide the total amount of cost of the goods to the total number of goods.
The cost of one shirt bought by the Maggie is $8. 50 each. Thus, the cost of the 2 shirts is,
[tex]C=2\times8.50\\C=17[/tex]
Thus, the total cost of the two shirts is $17.
Now, there is a 6. 5% sales tax on the selling price. Thus, the cost of the 2 shirts after the sales tax is,
[tex]C=17+17\dfrac{6.5}{100}\\C=17+1.105\\C=18.105[/tex]
Hence, the total cost of the two shirt Maggie will pay after including the sales tax is $18.105.
Learn more about the cost price per unit here;
https://brainly.com/question/18628158