Unit price per ounce of the candy of 340.23 grams is $1.58
Ounce and gram are two different unit of mass and relation between them is 1 gram = 0.03527 ounces .
In the question it is given that weight of candy is 340.23 grams
And it costs $18.99
Now we can covert grams to ounces as
[tex]1 \text{gram}= \ 0.03527 \text{ounces}\\[/tex]
Hence
[tex]340.23 \text{gram}= \ 340.23\times 0.03527 \text{ounces}\\\\\\340.23 \text{gram}=11.99 \ \text{ounces}\\[/tex]
Now 11.99 ounces of candy cost $18.99
So 1 ounce of candy cost 18.99/11.99= $1.58
Unit price per ounce of the candy of 340.23 grams is $1.58
To learn more about gram visit: https://brainly.com/question/26161082