A box of candy weighs 340. 23 grams and costs $18. 99. If 1 gram is approximately 0. 03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy? a. $0. 53 b. $0. 67 c. $1. 58 d. $1. 97.

Respuesta :

Unit price per ounce of the candy of 340.23 grams is $1.58

What is ounce and gram ?

Ounce and gram are two different unit of mass and relation between them is 1 gram = 0.03527 ounces .

In the question it is given that  weight of candy is 340.23 grams

And it costs $18.99

Now we can covert grams to ounces as

[tex]1 \text{gram}= \ 0.03527 \text{ounces}\\[/tex]

Hence

[tex]340.23 \text{gram}= \ 340.23\times 0.03527 \text{ounces}\\\\\\340.23 \text{gram}=11.99 \ \text{ounces}\\[/tex]

Now 11.99 ounces of candy cost $18.99

So 1 ounce of candy cost 18.99/11.99= $1.58

Unit price per ounce of the candy of 340.23 grams is $1.58

To learn more about gram visit: https://brainly.com/question/26161082

ACCESS MORE