danimc101 danimc101
  • 21-02-2022
  • Mathematics
contestada

If a grocery mix 3 pounds of candy cost $1.07 per pound and 5 pounds of candy cost a $.90 per pound what should be the price of the mixture per pound

Respuesta :

omusabb omusabb
  • 21-02-2022

Answer:   mix 3 pounds of candy cost $1.07 per pound and 5 pounds of candy cost a $.90 per pound and u will find out

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

:D ..................​
Rewrite 5 2/3 using radical notation.
please answer this question​
Which list of numbers is ordered from greatest to least?
12 Select the correct answer. Which choice best defines citing evidence? OA explaining the steps you took to interpret the text OB. Indicating the extra sources
What the answer to this?
What advantage did the erie canal give farmers in the northwest? the ability to ship goods cheaper by waterway it made their goods cheaper than southern goods
Find the value of 3√97.336
150 college freshmen were interviewed. 85 were registered for a math class,70 were registered for an English class, 50 were registered for both maths and Englis
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLEST! What is the amplitude of the function graphed below?